Mjere za očuvanje radnih mjesta kod poslodavaca kojima je zbog COVID-19 narušena gospodarska aktivnost
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava donijelo je kriterije za korištenje mjere za očuvanje radnih mjesta i dobivanje 3.250,00 kn pomoći od Vlade RH. Zahtjevi će se moći podnositi on-line, elektroničkom poštom (e-mail) ili u nadležnu službu Zavoda prema sjedištu poslodavaca od ponedjeljka 23.03.2020. godine, a prvi novac će dobiti najkasnije do 15. travnja 2020. godine. Pomoć će se isplaćivati za razdoblje od 1. ožujka 2020. godine, najduže do tri mjeseca.
Pravo na pomoć od najviše 3.250,00 kuna po radniku kod poslodavaca kojima je zbog posebne okolnosti uvjetovanje virusom COVID-19 narušena gospodarska aktivnosti imat će poslodavci iz sljedećih sektora:
- djelatnosti pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane i pića,
- prijevoza i skladištenja,
- radno-intenzivne djelatnosti unutar prerađivačke djelatnosti sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite,
- te drugi poslodavci koji mogu dokazati utjecaj posebnih okolnosti.
Kriteriji za ovu mjeru su:
- pad prometa veći od 20%,
- otkazivanje rezervacija, eventa, kongresa, seminara i sl.,
- otkazivanje ugovornih poslova i narudžbi,
- nemogućnost isporuke gotovih proizvoda ili ugovorenih i plaćenih sirovina, repromaterijala, strojeva, alata i sl.,
- nemogućnost novih narudžbi sirovina, repromaterijala, alata i strojeva neophodnih za rad.
Za dodjelu potpore potrebno je ispuniti I dokazati jedan od navedenih razloga. Poslodavci kojima bude dodijeljena potpora ne smiju uvoziti radnu snagu niti zapošljavati na radna mjesta u razdoblju korištenja ove mjere. Poslodavci koji su unazad 12 mjeseci registrirali poslovni subjekt i koji koriste sredstva za samozapošljavanje ne mogu koristiti ovu mjeru.
Mjera će se odobravati onim poslodavcima koji su imali pad broja zaposlenih od 1. do 20. ožujka, a neće im se odobriti potpora ako je došlo do pada broja zaposlenih u razdoblju od 20. ožujka 2020. do dana predaje Zahtjeva za dodjelu potpore ako je postotak pada zaposlenosti:
- veći od 40 % kod poslodavaca koji zapošljavaju do 10 radnika
- od 20 % za mala poduzeća,
- od 15 % za srednja poduzeća
- te 10 % za velika poduzeća.
- u te kriterije ne ulazi istek ugovora o radu na određeno vrijeme, odlazak radnika u mirovinu i otkaz skrivljenim ponašanjem radnika.
Poslodavac u zahtjevu mora:
- opisati razloge zbog kojih traže potporu za očuvanje radnih mjesta i isto potkrijepiti dokazima, te potvrditi potpisanom Izjavom o točnosti podataka i razloga,
- pružiti dokaze o otkazanim ugovorima, ugovorenim poslovima, problemima u transportu i isporuci robe ili nabavci repromaterijala i sirovina i drugo,
- obrazložiti pad prihoda, dostaviti tabličnu usporedbu prihoda do kraja mjeseca u kojem je podnesen zahtjev s istim mjesecom prethodne godine, uz projekciju prihoda u narednom razdoblju za tri mjeseca s usporedbom istog razdoblja prethodne godine.
Obveza poslodavca vezana za ovu mjeru odnosit će se na to da će u dvostrukom vremenu od vremena korištenja potpore morati održati broj zaposlenih utvrđen na dan podnošenja Zahtjeva.
Za sva pitanja ili dodatne informacije budite slobodni javiti nam se na
bdc@bdc.hr ili broj telefona 01/203 5001.
Svojim iskustvom jamčimo najvišu kvalitetu usluge!